Menu
Login

G20: Czyli Brexit wciąż pogłębia niepewność wokół gospodarki światowej.

Wielka Brytania zadecydowała o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ta decyzja wciąż pogłębia niepewność wokół gospodarki światowej – tak oświadczyli ministrowie finansów oraz prezesi banków krajów G20, którzy spotkali się w Chinach środkowych, w Chengdu.

Przedstawiciele G20 zapewniali, że państwa członkowskie są bardzo dobrze przygotowane, aby w „sposób aktywny” zareagować na potencjalne skutki zarówno finansowe jak i gospodarcze Brexitu – jest to wynik dwudniowego spotkania. Przedstawiciele wyrazili również nadzieję, że Zjednoczone Królestwo w przyszłości będzie jak do tej pory „bliskim partnerem” Unii Europejskiej.

Przed ogłoszeniem wyników brytyjskiego głosowania, już trzy miesiące temu, G20 wymieniało ewentualne odejście Wielkiej Brytanii z UE pośród bezpośrednich zagrożeń gospodarki globalnej.

Podczas spotkania G20 jak podaje agencja AFP poruszono mnóstwo kwestii dotyczących nadchodzącego kształtu rozstania między Europą a Londynem.

„Pewne jest, że negocjacje nie skończą się w przeciągu tygodnia, dwóch czy nawet miesiąca. Proces ten zajmie znacznie więcej czasu” – dodał na obrzeżach spotkania przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa finansów.

W oświadczeniu końcowym pośród zagrożeń oprócz Brexitu mówiono również o „niestabilności finansowej”, która utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie, napływie migrantów, terroryzmie oraz konfliktach geopolitycznych.

Wszyscy uczestniczący w spotkaniach jednogłośnie przyznali, że światowy wzrost gospodarczy jest o wiele słabszy i pozostawia wiele do życzenia.

Aby się z tym zmierzyć oraz osiągnąć wytyczony sobie cel jakim jest zrównoważony, trwały i silny wzrost ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych G20 zobowiązali się do korzystania ze wszystkich dostępnych narzędzi politycznych – fiskalnych, strukturalnych oraz monetarnych.

G20 koncentruje 19 największych światowych gospodarek oraz Unię Europejską.

Read more...

Waszczykowski: To Boris Johnson chce, aby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii

Boris Johnson – nowy szef dyplomacji brytyjskiej zapewniał, że prawa obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii będą szanowane. Podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim zaznaczył, że chce, aby Polacy pozostali na Wyspach.

Szef dyplomacji, jedna z głównych postaci opowiadających się za wystąpieniem W. Brytanii z UE uczestniczy w spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Wchodząc na obrady podkreślał, że rząd w Londynie jest zobowiązany wykonywać wolę obywateli obwieszczoną na referendum w czerwcu i mimo tego, że Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską nie znaczy to, że „opuszcza Europę”.

Szef dyplomacji polskiej przedstawił, że Johnson dzwonił do niego w piątek.

-Przez kilka minut omawialiśmy aktualną sytuację pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Szef dyplomacji brytyjskiej, zaznaczył, że nawet jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE to wciąż jest krajem europejskim i w Europie pozostanie. Zostanie związana bardzo silnymi więzami z Unią w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego – relacjonował dziennikarzom Waszczykowski.

Jak zaznaczał, rozmówca zapewniał, że prawa Europejczyków zamieszkujących na terenie Wysp będą respektowane. Zapewniał również, że dołoży wszelkich starań, aby Polacy pozostali w Zjednoczonym Królestwie. -Jest to w pewien sposób punkt sporny, gdyż my chcielibyśmy aby do Polski wróciło jak najwięcej rodaków – mówi minister.

Boris Johnson przysporzył sobie sławy dzięki kontrowersyjnym wypowiedziom w czasie trwania kampanii przedreferendalnej w Wielkiej Brytanii. Porównał między innymi projekt Unii Europejskiej do zamierzeń Hitlerowskich, twierdząc przy tym, że wspomniany dyktator również pragnął „superpaństwa”, do czego – według Johnsona – zmierza Unia Europejska.

Read more...

Polacy zaniepokojeni Brexitem

Niespełna połowa (48%) Polaków jest zaniepokojona decyzją Brytyjczyków podczas referendum oraz planowanego Brexitu; dla 43% społeczeństwa fakt ten jest obojętny natomiast 9% jest zadowolonych z takiej decyzji – tak wynika z najświeższych opublikowanych wyniku sondażu CBOS.

Odejście z Unii Europejskiej o którym zadecydowali Brytyjczycy w referendum 23 czerwca największy niepokój budzi wśród osób wykształconych – to dotyczy 62% badanych z wykształceniem wyższym. Ze znacznym niepokojem wyniki przyjęło 64 % badanych z grupy lepiej sytuowanych ( gdzie dochody przekraczają 2 tysiące złotych na osobę miesięcznie). 70% w grupie kierowniczej oraz wśród specjalistów oraz 63% wśród pracowników administracyjnych.

Jednak względnie dużo usatysfakcjonowanych z wyniku referendum jest w grupie respondentów młodych. Z aprobatą Brexit spotkał się u 14% ludzi do 24 roku życia i 15% wśród studentów.

Przekonanie, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie niestety niekorzystne zarówno dla Polski jak i całej Wspólnoty przeważa praktycznie we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.

Tym samym z sondażu wg CBOS wynika, że 41% badanych jest za dalszym zjednoczeniem UE, a 28% twierdzi, że integracja ta poszła za daleko. Wpływ na takie wyniki miały wydarzenia mające miejsce na Ukrainie w roku 2014 oraz wzrost poczucia zagrożeń międzynarodowych – wyjaśnione zostało to w komunikacie CBOS, w którym jednocześnie zaznaczono, że do 2013 roku głównie za sprawą kryzysu w obrębie euro, wzrastały głosy o zbyt dużej integracji.

Starszy wiek szczególnie sprzyja poparciu dla pogłębienia integracji europejskiej. Pośród osób w wieku powyżej 60 lat za kontynuacją jednoczenia było aż 47% badanych, natomiast przeciwników integracji 21%. Podczas gdy pośród najmłodszych respondentów popierających rozwój integracji jest 40%, a jej przeciwników 34%.

51% badanych, którzy nie biorą udziału w praktyce religijnej deklaruje poparcie dla pogłębiania integracji europejskiej. Natomiast w grupie, gdzie badani deklarują praktykę kilka razy w tygodniu jest to 24%. Nieco częściej (46%) zwolennikami integracji są osoby, które deklarują poglądy polityczne centrowe lub lewicowe. Badani utożsamiający się z prawicowymi poglądami stanowią mniejszość (39%).

Read more...
Subscribe to this RSS feed

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"