Menu
Login

Z Wysp do Polski

Mówi się, że do Wielkiej Brytanii co roku udaje się tysiące Polaków. Lecz to właśnie w zeszłym roku do Polski przybyło ok 580 tysięcy Brytyjczyków. Dlaczego?

Brytyjczycy żałują pieniędzy na prywatne leczenie w swoim kraju, bo doskonale wiedzą, że przepłacą. Konsultacja kosztuje nawet 400 zł. Za takie pieniądze w Polsce można usunąć kamień czy wykonać zabieg piaskowania. Gabinety na Wyspach, które refundują leczenie posiadają zapisy na kilka miesięcy do przodu. Nie ma się co dziwić, że Anglik albo podaruje sobie leczenie, albo turystycznie uda się na wycieczkę stomatologiczną – mówi Wojciech Fąfarko, stomatolog z Katowic. Obcokrajowiec na fotelu to już nic zaskakującego.

Przyjemne z pożytecznym

W ciągu roku około 70 tysięcy Brytyjczyków wyjeżdża na zabiegi medyczne. Do Tajlandii wybierają się zazwyczaj Ci, którzy mają zarówno więcej czasu jak i pieniędzy. To miejsce dla chętnych na operacje plastyczne. Jeśli chodzi o in vitro – Brytyjczycy wybierają Hiszpanię. Polskę mieszkańcy Wysp odwiedzają w celu odbycia drobnych zabiegów chirurgicznych. Do dentysty czy okulisty. Jak mówi Radio ZET, w sercu Wysp na leczenie zaćmy trzeba czekać aż dziewięć miesięcy. W Polsce taki zabieg wraz z transportem, wyżywieniem oraz zakwaterowaniem to koszt około 900 funtów. Wiele osób po prostu nie chce czekać. Dla przykładu Na Wyspach wstawienie zęba to koszt 2200 funtów, na Węgrzech około 850 funtów, natomiast w Polsce 650 funtów.

Te dane przekazane zostały ostatnio przez portal Treatment Abroad, którego zadaniem jest badanie, gdzie, jak i za ile się leczymy. Bardzo dużą popularnością cieszą się piękne zakątki, lecz najważniejsza jest renoma gabinetu. Brytyjscy pacjenci bardzo chętnie wybierają przychodnie położone na wybrzeżu – pozwala im to na odpoczynek np. w Sopocie. Kolejnym znanym miejscem jest Kraków – to z tego miejsca można udać się na wycieczkę do Auschwitz bądź wyskoczyć na narty.

Najbezpieczniej w Europie

Z czasem takich osób może być coraz więcej. Brytyjski MSZ ostrzegał obywateli przed wyjazdami do takich krajów europejskich jak Hiszpania, Belgia czy Francja przez wzgląd na zagrożenie terrorystyczne oceniane na bardzo duże. Jednak to właśnie Polska tuż obok Lichtensteinu, Słowenii oraz Malty jest podobno najbardziej bezpiecznym miejscem w Europie. Odważni twierdzą, że niepokój panujący w Europie Zachodniej przyczyni się do tego, że coraz większa ilość osób zapragnie przeprowadzić się do bezpiecznej oraz spokojnej Polski. Czy tak może się stać? Jak na razie Brytyjczycy wybierają Polskę głównie z powodu tańszych zabiegów medycznych.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"