Menu
Login

Rekordowy eksport do Wielkiej Brytanii

Pomiędzy państwami w polityce zgrzytów nie brakuje. PiS oraz Torysi w europarlamencie znajdują się po jednej stronie – eurosceptycznej ale nie anty-unijnej. Zarówno jedną jak i drugą partię charakteryzują hasła obronie suwerenności przed uprawnieniami Brukseli, choć praktycznie ich poglądy eurosceptyczne bywają różne. Londyn, chciałby jak najszybciej – czego nie popierają Polacy – uśmiercić politykę rolną Unii Europejskiej i za razem ograniczyć politykę spójności, gdzie największym beneficjentem jest Polska.

Gorszym staje się być fakt propagandowego uderzania w pracowników unijnych od 2013r. przez Camerona (przede wszystkim Polaków) oraz nadużywania w korzystaniu z różnych zasiłków.

Na Wyspach żyje ponad 700 tysięcy Polaków – tym samym stajemy się jedną z liczniejszych mniejszości narodowych. Wg ostatnich danych aż 82% Polaków ma pracę w takich branżach jak: przemysł, hotelarstwo, budownictwo, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, edukacja oraz administracja. Jak mówią dane Instytutu Sobieskiego wkład roczny Polaków w PKB brytyjskie wynosi 1 procent. Instytut obliczył, że w latach 2015 – 20 nasi rodacy zapewnią gospodarce Wielkiej Brytanii prawie 65 miliardów euro. Polak zarabia gorzej niż rodowity mieszkaniec wysp brytyjskich. Wg statystyk jest to 12 tys. funtów rocznie mniej.

Polacy prężnie otwierają firmy

Bardzo duża liczba Polaków założyła na Wyspach niezależne firmy. Wg Michaela Dembińskiego, głównego doradcy Izby Handlu w Wielkiej Brytanii istniej około 20 tysięcy przedsiębiorstw założonych przez naszych rodaków. To właśnie one są przyczyną wzrostu liczby eksportowanego towaru znad Wisły. Jak mówią dane GUS w ciągu pierwszych trzech kwartałów minionego roku Polska wyeksportowała do Wielkiej Brytanii towar szacowany na około 37 miliardów złotych. Na wyspach jest również niespełna 800 polskich sklepów. Obserwuje się również bardzo duży wpływ na eksport z Polski sieci TESCO. Są ku temu dwa powody. Konsumenci brytyjscy coraz częściej sięgają po żywność smaczną oraz zdrową. Drugim czynnikiem jest cena. Na londyńskich przedmieściach Polskie jabłka można kupić za dwa funty, kiedy w Polsce kosztują 2 złote – komentuje Dembiński.

Poza żywnością w dużej ilości na Wyspy eksportujemy samochody, wyposażenie wnętrz, leki oraz meble. Importujemy natomiast znacznie mniej. Przez pierwsze 3 kwartały roku ściągnęliśmy towar szacowany na około 14 mld zł (przede wszystkim samochody, chemia organiczna oraz leki). Systematycznie wzrasta eksport Polskiej wołowiny. Całkiem niedawno brytyjskie zrzeszenie rolników potwierdziło, że nasze mięso stanowi 5 procent całego rynku.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"