Menu
Login

Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce

 

Polska to kraj, który z upływem czasu wzmacnia swoja pozycję na światowej skali usług dla biznesu. Kraj należy do sieci powiązań biznesowych, na obszarze offshoringu usług. Stanowi on bowiem źródło przewagi konkurencyjnej dla międzynarodowych firm, a zarazem odgrywa ważną role w zakresie możliwości rozwojowych przedsiębiorstw. Dzięki uznaniu państwa Polskiego za inwestora stabilnego, stało się to możliwe. Zatrudnienie dotyczące nowoczesnych usług, nieustannie w Polsce wzrasta. W przeciągu ostatnich 2 lat liczba pracowników z kapitałem zagranicznym wzrosła o 1/3 z dotychczasowej  liczby 100 tysięcy do 150 tysięcy osób. W ostatnim roku liczba ta zwiększyła się aż o 22 tysiące, nowych stanowisk pracy. Na chwilę obecną w Polsce istnieje 532 usług z kapitałem zagranicznym. Biorąc pod uwagę tak szybki rozwój branży, szacuje się , że w 2020 roku zagraniczne firmy zatrudniać będą 250 tysięcy. Główne ośrodki usług biznesowych według wzrostu zatrudnienia w Polsce na rok 2015; Bielsko Biała 35,7 Warszawa 27,0  Wrocław 23,7 Trójmiasto 13,7 Łódź 13,1 Poznań 9,0. W śród największych ośrodkach usług biznesowych zatrudnionych jest 95 procent wszystkich pracowników. Największym zatrudnieniem cieszy się Kraków, zatrudniając 35,7 osób. W ostatnich latach zatrudnienie wzrosło ok 25 procent w największych ośrodkach usług biznesowych.Na każdy 1000 pracowników centrów usług powstaje około 265 kolejnych miejsc w ich bezpośrednim otoczeniu. Zwiększa się także strumień pieniędzy płynący z sektora do kas samorządów. Dzięki napływowi nowych i rozwojowi już funkcjonujących firm z sektora, w ostatnich latach udało się niemal podwoić popyt na powierzchnie biurowe. Warto zaznaczyć, że w Polsce coraz bardziej stało się zauważalne podwyższenie wzrostu zatrudnienia w małych miastach takich jak Opole, Piła, Toruń. Od 2014 do 2015 roku w Polsce zaktywizowało się 60 centrów usług z kapitałem zagranicznym. Z każdym rokiem liczba ta rośnie, w 2007 roku funkcjonowało już 200 centrów, natomiast rok 2012 pozwolił osiągnąć liczbę 500 centrów. Można domniemywać, że rok 2016 będzie rokiem wzrostu centrów do ok 600.

Read more...

Kobieta sukcesu w biznesie Polsko-angielskim.

Kobieta sukcesu w biznesie polsko-brytyjskim

Tomaszowska firma "KELMES" , której właścicielką jest Pani Elżbieta Szymańska, jest przykładem firmy, która świetnie prosperuje zarówno w Polsce jak i na Wyspach. Zarządza ona własną mikro siecią sklepów spożywczych. Posiada hurtownie zaopatrujące placówki handlowe i nie tylko.

Szefowa firmy jest osobą przedsiębiorczą i zaangażowaną w dalszy rozwój . Organizuje targi mięsno-wędliniarskie dla klientów hurtowni. Ponadto w Kołobrzegu prowadzi dwa domy sanatoryjne. Na co dzień zajmuje się hurtownią, która zaopatruje ok. 350 angielskich sklepów, w polskie produkty. Nadzoruje w kraju własną spożywczą sieć detaliczną, oraz lokal w Tomaszowie Mazowieckim.

Różnorodność prowadzonych biznesów, ma być gwarantem bezpieczeństwa. Przy zmianach koniunktury i wąskiej specjalizacji, można zaliczyć porażkę. Firma KELMES zajmuje się dystrybucją wędlin, drobiu, mięsa i serów. W Polsce zaopatruje ok. 750 stałych klientów, z kilku województw naszego kraju. By zwiększyć konkurencyjność, firma postawiła na staropolskie wędliny, które obecnie obejmują około 40 pozycji. Rośnie popyt na wyroby w dobrym gatunku, bez konserwantów, fosforanów, tzw. produkty "bez E"

7 sklepów, które firma posiada, są dla hurtowni pewnym odbiorcą i oczywiście dobrym płatnikiem. Jednakże sklepy te , traktowane są jako odrębny biznes, który musi wypracować rentowność i zarobić na siebie.

Działalność eksportowa i hurtowa do W.B rozpoczęła się od 2007 roku. Pierwszym etapem do założenia biznesu, był rekonesans w Londynie i próba rozpoczęcia  współpracy na Wyspach. Początkowo było wiele problemów: wysokie koszty organizacyjne, czynsze, pensje oraz specjalistyczny transport. Ponieważ rynek angielski ma swoja specyfikę, to bardzo przydała się pomoc osób mieszkających tam od dawna i znających lokalne uwarunkowania.

Polskich sklepów na Wyspach jest mnóstwo i powstają nowe, konkurencja jest olbrzymia, lecz obecnie stworzyć prężnie działające placówki, jest o wiele trudniej.

Prezes Ewa Szymańska twierdzi, że w odpowiednim czasie zaryzykowała i po przez wypróbowane produkty, dobrej jakości , zapewniła sobie znacząca pozycję na angielskim rynku. Tym bardziej, że nasza żywność dostępna jest już: w sklepach tureckich, indyjskich, w TESCO i miejscowych dyskontach Asda. Dlatego tez ,cieszy fakt, że polskie kobiety biznesu , prężnie działają zarówno w Polsce jak i na rynku w Wielkiej Brytanii.

Read more...

Granty, jako jedne z form pomocy, przy założeniu firmy w W.B

Otwierając własna działalność w Wielkiej Brytanii, oprócz własnych środków na biznes, mamy szerokie możliwości skorzystania z różnych opcji finansowych:

-kredyt bankowy

-dofinansowania z programów rządowych

-otrzymanie grantów

W oparciu o własny Biznes Plan możemy otrzymać dogodny kredyt z Banku w Szkocji lub Anglii. Kluczowym elementem pozyskania funduszy jest historia kredytowa. Oceny dokonuje się w systemie Credit Score i Credit Report .

Jednym z bardzo dogodnych form dofinansowania są granty, które mogą pokryć nawet do 60% kwoty zamierzonych inwestycji. W Wielkiej Brytanii istnieją cztery rodzaje grantów:

-Leorn Direck Scotland for Business

-R&D Tax Reliefs

-The Prince's Trust

-Business Enterprise

Otrzymanie którego z nich ,uwarunkowane jest kilkoma czynnikami decydującymi o szansie ich pozyskania:

-lokalizacja

-rozmiar biznesu

-sektor działalności

-celowość wydawanych środków

Po głębszej analizie możliwości związanych, ze skorzystania z formy tej własnie pomocy, możemy liczyć na to,że uda się we właściwy sposób zaistnieć nas rynku Wielkiej Brytanii.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"