Menu
Login

G20: Czyli Brexit wciąż pogłębia niepewność wokół gospodarki światowej.

Wielka Brytania zadecydowała o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ta decyzja wciąż pogłębia niepewność wokół gospodarki światowej – tak oświadczyli ministrowie finansów oraz prezesi banków krajów G20, którzy spotkali się w Chinach środkowych, w Chengdu.

Przedstawiciele G20 zapewniali, że państwa członkowskie są bardzo dobrze przygotowane, aby w „sposób aktywny” zareagować na potencjalne skutki zarówno finansowe jak i gospodarcze Brexitu – jest to wynik dwudniowego spotkania. Przedstawiciele wyrazili również nadzieję, że Zjednoczone Królestwo w przyszłości będzie jak do tej pory „bliskim partnerem” Unii Europejskiej.

Przed ogłoszeniem wyników brytyjskiego głosowania, już trzy miesiące temu, G20 wymieniało ewentualne odejście Wielkiej Brytanii z UE pośród bezpośrednich zagrożeń gospodarki globalnej.

Podczas spotkania G20 jak podaje agencja AFP poruszono mnóstwo kwestii dotyczących nadchodzącego kształtu rozstania między Europą a Londynem.

„Pewne jest, że negocjacje nie skończą się w przeciągu tygodnia, dwóch czy nawet miesiąca. Proces ten zajmie znacznie więcej czasu” – dodał na obrzeżach spotkania przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa finansów.

W oświadczeniu końcowym pośród zagrożeń oprócz Brexitu mówiono również o „niestabilności finansowej”, która utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie, napływie migrantów, terroryzmie oraz konfliktach geopolitycznych.

Wszyscy uczestniczący w spotkaniach jednogłośnie przyznali, że światowy wzrost gospodarczy jest o wiele słabszy i pozostawia wiele do życzenia.

Aby się z tym zmierzyć oraz osiągnąć wytyczony sobie cel jakim jest zrównoważony, trwały i silny wzrost ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych G20 zobowiązali się do korzystania ze wszystkich dostępnych narzędzi politycznych – fiskalnych, strukturalnych oraz monetarnych.

G20 koncentruje 19 największych światowych gospodarek oraz Unię Europejską.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"