Menu
Login

Polacy zaniepokojeni Brexitem

Niespełna połowa (48%) Polaków jest zaniepokojona decyzją Brytyjczyków podczas referendum oraz planowanego Brexitu; dla 43% społeczeństwa fakt ten jest obojętny natomiast 9% jest zadowolonych z takiej decyzji – tak wynika z najświeższych opublikowanych wyniku sondażu CBOS.

Odejście z Unii Europejskiej o którym zadecydowali Brytyjczycy w referendum 23 czerwca największy niepokój budzi wśród osób wykształconych – to dotyczy 62% badanych z wykształceniem wyższym. Ze znacznym niepokojem wyniki przyjęło 64 % badanych z grupy lepiej sytuowanych ( gdzie dochody przekraczają 2 tysiące złotych na osobę miesięcznie). 70% w grupie kierowniczej oraz wśród specjalistów oraz 63% wśród pracowników administracyjnych.

Jednak względnie dużo usatysfakcjonowanych z wyniku referendum jest w grupie respondentów młodych. Z aprobatą Brexit spotkał się u 14% ludzi do 24 roku życia i 15% wśród studentów.

Przekonanie, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie niestety niekorzystne zarówno dla Polski jak i całej Wspólnoty przeważa praktycznie we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.

Tym samym z sondażu wg CBOS wynika, że 41% badanych jest za dalszym zjednoczeniem UE, a 28% twierdzi, że integracja ta poszła za daleko. Wpływ na takie wyniki miały wydarzenia mające miejsce na Ukrainie w roku 2014 oraz wzrost poczucia zagrożeń międzynarodowych – wyjaśnione zostało to w komunikacie CBOS, w którym jednocześnie zaznaczono, że do 2013 roku głównie za sprawą kryzysu w obrębie euro, wzrastały głosy o zbyt dużej integracji.

Starszy wiek szczególnie sprzyja poparciu dla pogłębienia integracji europejskiej. Pośród osób w wieku powyżej 60 lat za kontynuacją jednoczenia było aż 47% badanych, natomiast przeciwników integracji 21%. Podczas gdy pośród najmłodszych respondentów popierających rozwój integracji jest 40%, a jej przeciwników 34%.

51% badanych, którzy nie biorą udziału w praktyce religijnej deklaruje poparcie dla pogłębiania integracji europejskiej. Natomiast w grupie, gdzie badani deklarują praktykę kilka razy w tygodniu jest to 24%. Nieco częściej (46%) zwolennikami integracji są osoby, które deklarują poglądy polityczne centrowe lub lewicowe. Badani utożsamiający się z prawicowymi poglądami stanowią mniejszość (39%).

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"