Menu
Login

Brexit. Co tak naprawdę znaczy i jak do Niego doszło?

Brexit – odejście Wielkiej Brytanii z UE niestety jest już faktem. Podczas referendum o wystąpieniu z Unii Europejskiej było 51.9% osób biorących udział w głosowaniu. Nie znaczy to jeszcze, że Wielka Brytania opuści Unię, ale proces rozejścia się ze strukturami europejskimi jest niestety nieuchronny.

1. Skąd wzięło się referendum ?

- To czas, aby Brytyjczycy w końcu się wypowiedzieli – w 2013 roku stwierdził premier David Cameron. To właśnie jego partia znajdowała się na samym dole w sondażach i praktycznie wszystko wskazywało na to, że straci on władzę w wyborach, które planowane były na 2015r. To właśnie on obiecywał, że kiedy Partia Konserwatywna wciąż będzie przy władzy, rozpisane zostanie referendum. Referendum, w którym rozstrzygnięte zostanie przez Brytyjczyków czy chcą oni pozostać w Unii Europejskiej, czy też nie. Partia Camerona zwyciężyła wybory i musiał on wywiązać się ze słowa danego wcześniej.

2. Jak długo może trwać Brexit?

- Rozejście się UE z Wielką Brytanią może trwać 2 lata – są to wyniki traktatów, które regulują funkcjonowanie Unii. W imieniu UE secesję Zjednoczonego Królestwa negocjować będzie RE ( Rada Europejska ). O przedłużeniu okresu negocjacyjnego zadecyduje rada pozostałych państw Unii Europejskiej (27). Dzisiaj niechęć do Wlk. Bryt. w innych stolicach UE jest tak duża, że ciężko jest sobie wyobrazić wyrażenie takiej zgody, lecz nikt nie wie jak ta sytuacja będzie wyglądała za 2 lata. 24 miesiące – to zbyt krótki okres, by ustalić nowe warunki. Negocjacje może przedłużyć fakt, że zatwierdzenie części nowych warunków wymaga zgody pozostałych 27 państw.

3. Dlaczego Brytyjczycy żądali Brexitu?

Brytyjczycy, którzy popierają Brexit chcą odejścia z UE trzech bardzo ważnych powodów. Twierdzą, że przynależenie do Wspólnoty oraz konieczność podporządkowania się prawu Unijnemu ogranicza suwerenność państwa. Kolejnym powodem staje się być napływ obywateli innych państw UE. Wg opinii Brytyjczyków to właśnie oni odbierają im miejsca pracy oraz obciążają budżet socjalny. Zwolennicy wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE uważają, że występująca we Wspólnocie biurokracja ogranicza gospodarkę wewnętrzną oraz uniemożliwia rozwój kraju biorąc pod uwagę jego potencjał.

4. Popierający Brexit pogodzeni z porażką

Przez prawie całą kampanię sondaże ukazywały fakt, że tak naprawdę Brytyjczycy nie chcą odejść z UE. Część badań pokazywała nawet, że zwolennicy Brexitu posiadają kilkanaście punktów mniej niż przeciwnicy. Do zmiany wyników przyczynił się wzrost nastrojów antyunijnych oraz bardzo słaba kampania obozu euro – entuzjastów.

Z początkiem czerwca pojawiły się sondaże, które wskazywały na przewagę Brexitowców. Zaskakujący staje się fakt, że przewagi tej nie zmieniło morderstwo posłanki Partii Pracy Jo Cox, przez brytyjskiego nacjonalistę.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"