Menu
Login

10 % wkładu własnego w bankach już nie wystarcza

W roku poprzednim w większości banków, można było uzyskać kredyt hipoteczny, mając do dyspozycji 10% wkładu własnego, tylko nieliczne banki wymagały od klientów wyższych oszczędności. Rok 2016 zapowiada trudności, o kredyt będzie znacznie trudniej, 10 % wkładu już nie wystarczy.
Wynika to ze zmian, jakie nakazała Rekomendacja S wydana przez KNF. Mówi ona o tym, że powinny one wymagać 15% wkładu. Nie wyklucza to udzielania dalszych kredytów na 90 % wartości nieruchomości, lecz jest to możliwe tylko wtedy, gdy bank nabędzie specjalne ubezpieczenie, które zagwarantuje, gdy w chwili  klient nie będzie mógł spłacić  kredytu, 5 % zwróci kredytobiorcy ubezpieczyciel. Niestety taka kolej rzeczy, wnosi większe koszty, i większość banków nie będzie chciała ich ponieść. W roku ubiegłym 20% wkładu własnego wymagały Bank BPH , Credit Agricole, ING Bank Polski. W tym roku dołączyły kolejne banki m.in. BGŻ BNP Paribas oraz Milenium. Możliwe jest uzyskanie kredytu z 10 % wkładu własnego, gdy klient udokumentuje brakujące 5% w formie blokady lub zestawu środków na koncie.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

RIF - Innowacje


Portal realizuje projekt nr UDA-POIG.08.01.00-14-668/13-00 pt. „Portal polsko-brytyjskiej współpracy dla przedsiębiorstw”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
"Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość"